Cepte Nano SIM Kart Dönemi Başlıyor

Birkaç hafta önce tanıtımını yaptığımız Nano SIM kartlar onaylandı. Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü European Telecommunications Institute – ETSI) olan kurum tarafından onaylanan yeni Nano SIM standardındaki yeni SIM kartlar 12.3 × 8.8 mm ölçülerinde. Yeni SIM kartın kalınlığı ise sadece 0.67 mm.
Bugün ki mikro SIM kartlardan yüzde kırk daha ufak olan Nano SIM kartlar eskisine göre daha uyumlu olacak. Yani bugünlerde kullanılan normal ya da mikro SIM kartların özelliklerine sahip. Bu sayede özel dönüştürücülerle birlikte var olan telefonlarlarda da kullanılabilecekler.
Son yıllarda Nano SIM kart teknolojisi konusunda önde gelen cep telefonu üretici firmaları arasında büyük bir nano sim kart standardı belirleme mücadelesi vardı. Apple kendi Nano SIM kart tasarımında diretirken Samsung ve Htc ise Nokia‘nin geliştirdiği Nano SIM kart tasarımını destekliyordu. Ortaya çıkan sonuç neredeyse Apple‘ın tasarımının aynısı oldu.
Son yıllarda birçok telefon markası örneğin Htc standart ölçülerdeki SIM kartlardan kullanıyor. iPhone 4 ve iPhone 4S gibi Apple cihazlarında ise mikro SIM kart tercih ediliyor. Bu SIM kartları Sony ve LG gibi üreticilerin üst düzey akıllı cihazlarında da kullanılıyor. Nano SIM teknolojisini kullanan ürünlerin Eylül de piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Advertisements