Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Pomza Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Lütfullah Gündüz, ”Dünya pomza rezervinin % 45’ine sahip Türkiye, pomzayı farklı endüstriyel sektörlerde değerlendirmesi halinde elde edilecek gelirle cari açığı bile kapatabilir” dedi.

Prof. Dr. Gündüz, muhabirlere yaptığı söylemde, diş macunundan tarıma, savunma sanayinden inşaat sektörüne değin birçok sektörün hammaddesi olan pomza taşı dünya kaynaklarının yüzde 45’inin Türkiye’de olduğunu açıkladı.

Pomzanın geniş alanlı olarak yapı sektöründe kullanıldığını ifade eden Gündüz, ”Özellikle yapıların yapımında değerlendirilen ve blok parçası olarak bilinen tuğla yapımı, briket tarzı gereçlerin yapılmasında ağırlıklı olarak pomzanın kullanıldığını görmekteyiz” diye söyledi.

Pomzanın 10larca alanda değerlendirildiğini anlatan Gündüz, pomzanın en hassas kullanım alanlarının başında savunma sanayinin geldiğini kaydetti.

Kimya sektöründe çok yoğun bir alanda pomza kullanıldığını da açıklayan Gündüz, ”Bugün kullandığımız diş macunlarının büyük bir çoğunluğunda pomza taşı beyazlatıcı hammadde olarak yer alıyor” şeklinde konuştu.

Avrupa’da belediyelerin bir çoğunun içme sularının arıtılmasında pomzayı ana filitrasyon malzemesi olarak değerlendirdiğini de söyleyen Gündüz, ziraat sektöründe topraksız tarımın çok önemli olduğu koşullarda seracılıkta, çölleşmiş bölgelerde toprak yerine pomza kullanıldığına dikkati çekti.

Gündüz, Türkiye’nin en büyük sıkıntılarının başında cari açığın geldiğini de belirterek, ”Dünya pomza rezervinin yüzde 45’ine sahip Türkiye, pomzayı çeşitli endüstriyel alanlarda değerlendirmesi halinde elde edilecek gelirle cari açığı dahi kapatabilir. Pomza, endüstride farklı alanlarda değerlendirildiği takdirde çok önemli bir katma değer sağlayacak ve tek başına cari açığın kapatmasını sağlayacaktır”diye sözlerini tamamladı.

Pomza hakkında daha fazla bilgiyi ilerleyen günlerde ekleyeceğiz.

Advertisements